The Beauty Queen of Leenane

Nypremiär på Folkets hus 4 juni

Studio 32:s uppsättning av The Beauty Queen of Leenane (Skönheten i byn)  har blivit uttagen till ATR Riks teaterbiennal i Västerås. Med anledning av detta ger vi ytterligare två föreställningar i Uddevalla! 

The Beauty Queen of Leenane spelas den 4 och 8 juni på Folkets hus och blir det första Studion ger i sina temporära lokaler där vi huserar medan ombyggnad för kulturstråket i Uddevalla centrum genomförs!

Handlingen kretsar kring Mag och hennes dotter Maureen som lever tillsammans i en tilltrasslad relation av beroende, skuld och obeslutsamhet tills en dag Maureens gamla kärlek Pato kommer tillbaka från England och situationen mellan mor och dotter ställs på en sylvass spets. 

Pjäsen är skriven av den irländske dramatikern Martin McDonagh, vars senaste film The Banshees of Inisherin nominerades till inte mindre än nio Oscars. The Beauty Queen of Leenane är en av hans tidigaste pjäser.

I rollerna: Eva Ludvigsson, Sabina Mittendorf, Magnus Heimdahl och John Rydbom

Regi: Anton Mittendorf